Reklamı kapat

Reklamı kapat
Polemik Gazetesi

Sanayi ve teknoloji Bakanı Varank: Kuvety ile karşılıklı yatırımları artırmayı hedefliyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kuveyt ile ekonomi, sanayi ve teknoloji alanlarındaki iş birliğini geliştirmeyi ve karşılıklı yatırımları artırmayı hedeflediklerini söyleyerek, “Sanayi alanında tecrübe paylaşımı da dâhil olmak üzere iki ülke arasında yapacaklarımızın ve geliştireceğimiz ilişkilerin çok önemli, verimli sonuçları olacağına inanıyorum” dedi. Bakan Varank, Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı Halid Nasır Abdullah el-Roudan […]

Sanayi ve teknoloji Bakanı Varank: Kuvety ile karşılıklı yatırımları artırmayı hedefliyoruz
02 Ekim 2019 - 18:23 'de eklendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kuveyt ile ekonomi, sanayi ve teknoloji alanlarındaki iş birliğini geliştirmeyi ve karşılıklı yatırımları artırmayı hedeflediklerini söyleyerek, “Sanayi alanında tecrübe paylaşımı da dâhil olmak üzere iki ülke arasında yapacaklarımızın ve geliştireceğimiz ilişkilerin çok önemli, verimli sonuçları olacağına inanıyorum” dedi.

Bakan Varank, Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı Halid Nasır Abdullah el-Roudan ve beraberindeki heyetle Bakanlık’ta bir araya geldi. Görüşme öncesinde iki bakan açıklamada bulundu. Burada konuşan Bakan Varank, Kuveyt’in izlediği barışçıl, yapıcı ve insani dış politikayla bölge istikrarı açısından oldukça önemli bir ülke olduğunu kaydetti. Bakan Varank, “Filistin davasına verdiğiniz destek, Yemen’deki krizin çözümü için harcadığınız çabalar ve Körfez İşbirliği Konseyi’ndeki ihtilafın çözümüne yönelik gayretleriniz takdire şayan. Diplomatik ilişkilerimizin 55’inci yılında, ekonomi, sanayi ve teknoloji alanlarındaki iş birliğimizi geliştirmeyi ve karşılıklı yatırımlarımızı artırmayı hedefliyoruz” dedi.

‘ÇOK GÜÇLÜ BİR SANAYİ SEKTÖRÜNE SAHİBİZ’

Bakan Varank, Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçmesiyle birlikte özellikle yatırım teşvikleri ve bölgesel kalkınmayla ilgili politikalardan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sorumlu olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bu manada iş birliğimizi çok daha ileri götürmek için üretken yatırımlarda beraber çalışmak için önümüzde oldukça önemli fırsatlar olduğuna inanıyoruz. Çok güçlü bir sanayi sektörüne sahibiz ve bu sektör diğer sektörleri peşinden sürükleyen, ülkemizdeki öncü alanlardan biri. İhracatımızdaki ürün çeşitliğimiz ve güçlü insan kaynağı, bizi rakip ülkeler arasında öne çıkaran unsurlar. Sanayi alanında tecrübe paylaşımı da dahil olmak üzere iki ülke arasında yapacaklarımızın ve geliştireceğimiz ilişkilerin çok önemli, verimli sonuçları olacağına inanıyorum. Özellikle uzmanlarımızı bir araya getirerek tecrübe paylaşımı yapabiliriz, ülkelerimiz arasında teknoloji transferi ve bilgi paylaşımı konularında önemli adımlar atabiliriz.”

‘KUVEYTLİLERİN ORTADOĞU’DA EN FAZLA YATIRIM YAPTIĞI ÜLKE TÜRKİYE’

Kuveyt Ticari ve Sanayi Bakanı Halid Nasır Abdullah El-Roudan ise, Türkiye ile Kuveyt’in siyasi, ekonomik ve sosyal anlamda yüksek düzeyde ilişkileri olduğunu vurguladı. El-Roudan, “Türkiye Cumhuriyeti, Kuveyt’e dünyadaki en çok yatırım yapan ülkelerden 2’inci sırada. Aynı zamanda Ortadoğu bölgesinde Kuveytlilerinde en fazla yatırım yaptığı ülkelerin başında Türkiye gelmekte. Bu da gösteriyor ki, hem resmi anlamda hem özel sektörler arasında aslında çok yüksek düzeyde bir ilişki türüne sahibiz” diye konuştu.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNİ GEZDİLER

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kuveytli mevkidaşı Halid Nasır Abdullah El-Roudan ile Sincan’da bulunan Ankara Sanayi Odası 1’inci Organize Sanayi Bölgesini gezdi. Bakan Varank, ziyaret kapsamında burada özel bir firma tarafından üretilen yerli elektrikli otobüsün sürüşünü gerçekleştirdi.

‘İŞ BİRLİĞİNİ İLERİ SEVİYELERE TAŞIMAK İSTİYORUZ’

Bakan Varank, El-Roudan ile verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Türkiye’deki sanayi alt yapısını kendi gözleriyle de görmesi için bugün Ankara’da organize sanayi bölgesi ziyareti yaptık. İnşallah iki ülke arasındaki iş birliğini daha da ileri seviyelere taşımak istiyoruz. Dünyada ticaret savaşları konuşulurken biz ülkelerin birbiriyle yanaşmasını, birbiriyle ilişkilerini geliştirmesini daha önemli ve faydalı olduğuna inanıyoruz. Kuveyt ile yapabileceğimiz verimli iş modelleri, iş birlikleri var. Onlarda biliyorsunuz petro-kimya alanında büyük bir potansiyel bulunuyor. Yatırımları var” dedi. İki bakan daha sonra zırhlı askeri araçların tanıtımını izledi. 

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’Nİ GEZDİLER

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kuveytli mevkidaşı Halid Nasır Abdullah el-Roudan ile Sincan’da bulunan Ankara Sanayi Odası 1’inci Organize Sanayi Bölgesi’ni gezdi. Bakan Varank, ziyaret kapsamında, burada firma tarafından üretilen yerli elektrikli otobüsün sürüşünü gerçekleştirdi.

Bakan Varank, Halid Nasır Abdullah el-Roudan ile verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Türkiye’deki sanayi altyapısını kendi gözleriyle de görmesi için bugün Ankara’da Organize Sanayi Bölgesi ziyareti yaptık. İnşallah iki ülke arasındaki iş birliğini daha da ileri seviyelere taşımak istiyoruz. Dünyada ticaret savaşları konuşulurken biz ülkelerin birbiriyle yanaşmasını, birbiriyle ilişkilerini geliştirmesini daha önemli ve faydalı olduğunu inanıyoruz. Kuveyt ile yapabileceğimiz verimli iş modelleri, iş birlikleri var. Onlarda biliyorsunuz petrokimya alanında büyük bir potansiyel bulunuyor. Yatırımları var” dedi.

İki bakan, daha sonra zırhlı askeri araçların tanıtımını izledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER