‘Türk-Alman Üniversitesi ‘yeni binalarının açılış töreni’nde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel ile birlikte ‘Türk-Alman Üniversitesi’nin yeni binalarının açılışını gerçekleştirdi. Beykoz’daki açılışa Erdoğan ve Merkel’in yanı sıra, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Türk Alman Üniversitesi Rektörü Halil Akkanat, Türk Alman Üniversitesi Konsorsiyumu Başkanı Prof. Dr. Rita Süssmuth da katıldı.MÜLTECİLERİN EĞİTİMİ

Açılış töreninde bir konuşma yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Dünyada hiçbir şey bireylerin eğitimi kadar önemli değildir. Yüksek ahlakın en önemli noktası kendini eğitmektir. Burada eğitim alanlar, farklı kültürlerden bir araya geliyor. Karşılıklı anlayışa güvene sahip olmak için önemli bir koşul. Bu da birlikte yaşamak için önemli bir koşul. Açık olmak sadece bireyleri ilerletmekle kalmayıp, toplumu da ilerletiyorlar. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilere de değer katıyorlar” dedi. Merkel, mültecilerin eğitimine dikkat çekerek, “Türkiye bugünde milyonlarca Suriyeli mülteciye sığınma imkanı sağlıyor. Bu çabalar bizim teşekkürümüzü ve takdirimizi hakkediyor. Mülteciler için eğitim çok önemli çünkü daha iyi bir gelecek için umut veriyor. Ülkelerine döndüklerinde, bu ülkenin inşasına katkıda bulunabilirler veya geldikleri ülkeye daha iyi uyum sağlamalarını sağlar. Bu konuda da Avrupa’nın ve Almanya’nın desteğiyle önemli çabalar sarfediyor. Burada HOPS Suriye Programı veya Alman Akademik değişim programına destek veriliyor” diye konuştu.

İKİLİ GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış töreninde yaptığı konuşmada,  bugün Merkel ile gerçekleştireceği ikili görüşme konusunda, “İkili ilişkilerimizin yanı sıra Libya başta olmak üzere bölgesel meseleleri ayrıntılı şekilde ele alacağız” dedi. Erdoğan, “Beklentimiz ülkemizin nitelikli yabancı öğretim elemanları için cazip hale gelmesi, beyin göçünün çekim merkezi durumuna dönüşmesidir” şeklinde konuştu.

LİBYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsanlık olarak pek çok sorunla yüzleşiyoruz. İletişim ve ulaşım araçlarının bu kadar yaygınlaştığı bir dönemde kimsenin bu sorunlara uzak kalma durumu yoktur. Son 9 yıldır Suriye’de devam eden çatışmalardan sadece bizim gibi komşu ülkeler değil, başta Almanya olmak üzere bütün Avrupa’yı etkilenmiştir. Aynı şekilde Libya’da yaşananlar bir an önce sukünet sağlanmazsa bütün Akdeniz havzasını etkileyecektir” dedi.

Konuşmaların ardından Erdoğan ve Merkel kampüsün açılış kurdelesini kesti. 

ikili görüşme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir