Koronavirüs ‘e karşı işbirliği

Teknoloji devleri Google ile Apple, koronavirüs bulaşan kişilerle temasa geçip geçmediğinizi tespit edebileceğiniz yeni, ortak bir uygulama geliştiriyor.

Koronavirüse karşı işbirliği

İlk olarak Çin’de ortaya çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını için bilim dünyası aşı ve ilaç çalışmalarına devam ediyor. koronavirüse karşı mücadelede teknoloji şirketleri de aktif rol alıyor.

Google ile Apple, koronavirüs ile mücadele kapsamında daha önce testi pozitif çıkmış olan hastaların diğer kullanıcılara olan mesafesi konusunda bir uyarı sistemi üzerinde ortak çalışma kararı aldıklarını açıkladı.

Bluetooth teknolojisine dayanan uygulama ile kullanıcılara, bir Covid-19 hastası ile temasta bulunmaları durumunda cep telefonuna uyarı niteliğinde bir bildirim gidecek. Şirketler tarafından yapılan ortak açıklamaya göre Temas Takip/İzleme Sistemi’nde GPS konum verileri veya bireyin kişisel bilgileri kaydedilmeyecek.

Henüz üzerinde çalışılan teknolojinin çalışma prensibi ise şu şekilde; akıllı telefonların Bluetooth LE teknolojisi kullanılarak yakın temasa geçen kişiler tespit edilecek, bu veriler ortak bir sisteme işlenecek ve eğer temasta bulunan kişilerden birinde koronavirüs olduğu tespit edilirse diğerine de durum hakkında haber verilecek.

Şirketler tarafından yapılan ortak açıklamanın tam metni ise şu şekilde;

“Apple ve Google olarak, bu sürecin iş birliği içinde dünyanın en acil sorunlarından birini çözmemiz için hiç olmadığı kadar önemli bir dönem olduğunu düşünüyoruz. Geliştiriciler, devletler ve kamu sağlığı tedarikçileri ile yakın bir iş birliği içinde çalışıp teknolojinin gücünden yararlanarak tüm dünyada Covid-19’un yayılmasını yavaşlatmayı ve günlük yaşamda normale dönüşü hızlandırmayı umuyoruz. Bu çalışmada gizlilik, şeffaflık ve kullanıcının izni büyük önem taşıyor ve ilgili paydaşlara danışarak bu işlevleri geliştirmek için sabırsızlanıyoruz. İlgililerin analiz edebilmesi için çalışmalarımız hakkındaki bilgileri açık bir şekilde yayınlayacağız”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir