Koronavirüs maskelerde ne kadar süre kalıyor?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan koronavirüs, can almaya devam ediyor. Dünya genelinde hastalığa yakalanan kişi sayısı bir milyonu geçerken, ölüm sayısı 110 bine yaklaştı. Salgından en çok etkilenen ülkelerden birisi ise kuşkusuz ABD oldu. Virüsü en başta hafife alarak büyük bir hata yapan Başkan Donald Trump eleştirilere konu olurken, ülkedeki sağlık sistemi de tartışmalara yol açtı. Özel sağlık sigortası olmayan kişilerin büyük paralar ödemek durumunda kaldığı ABD’de yalnızca ambulans ile hastaneye gitmenin maliyeti bile 1.500 doları geçiyor.

Bu yüzden insanlar koronavirüse yakalandıklarında ne yapacaklarını bilmiyor. Hatta düşük gelir grubundaki vatandaşlar, hala maskesiz bir şekilde metro istasyonlarında görüntüleniyor. Maske takmak çok önemli bir çözüm yolu mu bu hala bir tartışma konusu, ancak en azından enfekte durumdaysak virüsü yaymamızı engelleyebilir düşüncesi ağır basıyor. Peki ama bu cerrahi maskeler aslında ne kadar güvenli?

Koronavirüs maskelerde ne kadar süre kalıyor? İşte cevabı!

Öte yandan bilim dünyası koronavirüse çare aramaya devam ediyor. Aşı çalışmaları tüm hızı ile devam ederken, virüsün tedavisinde kullanılması muhtemel ilaçlar hakkında da çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bunların haricinde virüsün hangi yüzeylerde ne kadar süre yaşadığı sorusu da bir başka önemli nokta olarak dikkat çekiyor. Hong Kong üniversitesi tarafından yapılan çalışmada, bu sorunun cevabı arandı ve karşımıza ilginç bulgular çıktı!

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre koronavirüs, kağıt mendillerde en fazla 3 saat hayatta kalabilirken, cam vb şeylerin üzerinde 4 güne kadar yaşayabiliyor. Bizleri asıl korkutması gereken durum ise bunların hiç biri değil, çünkü yapılan araştırmalar virüsün cerrahi maskeler üzerinden bir haftaya kadar durabildiğini gösteriyor! Bez maske kullananlar için de küçük bir dip not var, maskenizi sık sık yıkamazsanız bu da farklı hastalıklara sebebiyet verebiliyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir