48 Saatlik Sokağa Çıkma Yasağı sona erdi…

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta uygulanan 48 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi.

İSTANBUL’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SONA ERDİ

İstanbul’da sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından yollarda araç trafiğinde artış görüldü. Üsküdar’da ise bazı vatandaşların para çekmek için ATM’lerden para çektiği bazılarının ise bakkallardan alışveriş yaptıkları görüldü. Polis ekipleri ise saat 00.00’dan sonra iş yerlerini açan büfe ve bakkallara 3 bin 180 TL cezai işlem uyguladı

ANKARA’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SONA ERDİ

Ankara’da, İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında uygulanan 48 saatlik sokağa çıkma yasağı sona erdi.

İçişleri Bakanlığı’nca koronavirüs tedbirleri kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta cuma günü gece yarısından itibaren uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağının gece yarısı sona ermesinin ardından, Ankara’nın işlek noktalarından olan Kızılay Meydanı ve Sıhhıye meydanında bazı vatandaşlar araçlarıyla trafiğe çıktı. Ayrıca, Kızılay Meydanında bulunan taksiciler de iş başı yaptı.

Bu arada polis ekiplerince, kontrol noktalarında durdurulan araçların ‘yol izni’ olup olmadığı kontrol edilirken, yasak sonrası açılma ihtimali olan market, büfe benzeri işletmeler denetlendi.

YASAĞIN ARDINDAN BURSALILAR MARKETLERE AKIN ETTİ

Bursa’da iki günlük sokağa çıkma yasağının ardından vatandaşlar soluğu sokaklarda aldı. Yasağın kalktığı ilk dakikalarda trafikte yoğunluk yaşanırken, tekel bayilerin önünde uzun kuyruklar oluştu. İnegöl ilçesinde ise polis, gece yarısından sonra araçlarıyla sokağa çıkan sürücülerin ilçe merkezine gitmelerine izin vermedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta uygulanan sokağa çıkma yasağı, gece saat 00.00’da sona erdi. Yasağın kalktığı ilk dakikalarda Bursalı vatandaşlar soluğu sokaklarda aldı. Sokağa çıkan vatandaşların marketlerde uzun kuyruklar oluşturması dikkati çekti. Yasak olmasına rağmen işyerini açan bir tekel bayiinin önünde toplanan vatandaşların sosyal mesafe uyarılarını yok sayarak alış-veriş yaptığı görüldü.

Ayrıca kentte yasağının kalkması ile birlikte işlek caddelerde trafik yoğunluğu yaşandı. Gece yarısı evlerinden çıkan çok sayıda vatandaş, Altıparmak Caddesi, İzmir-Ankara karayolu ve Kent Meydanı’nda yoğunluk yaşanmasına neden oldu.

İNEGÖL’DE POLİS YOLLARI TUTTU

Bu arada İnegöl ilçesinde de kısıtlamanın sona ermesinin ardından vatandaşlar sokaklara çıktı. İlçe merkezinde yoğunluk yaşanırken, uzak birçok mahallede oturanlar ise araçlarıyla ilçe merkezine hareket etti. Ancak polis ekipleri ilçe merkezinde giden Ahmet Akyollu, Nuri Doğrul ve İstiklal caddelerinde kontrol noktaları oluşturarak araç geçişlerine izin vermedi. sürücüler, polisler tarafından geri gönderildi.

ADANALILAR KISITLAMANIN KALKMASIYLA SOLUĞU KEBAPÇI VE ŞIRDANCILARDA ALDI

KORONOVİRÜS tedbirleri kapsamında uygulanan iki günlük sokağa çıkma kısıtlamasının kalmasından dakikalar sonra kendini sokağa atan Adanalılar, soluğu kebapçı ve şırdancılarda aldı. 

İçişleri Bakanlığı’nın Adana’nın da dahil olduğu 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta koronavirüs tedbirleri kapsamında 18 ve 19 Nisan günlerinde sokağa çıkmayı kısıtlamasıyla kent sessizliğe büründü. Gece yarısı kısıtlamanın kalkmasıyla Adanalılar, kendini sokağa attı. Gece saatlerinde birçok caddede araç yoğunluğu yaşanırken, Adanalılar soluğu kebapçı ve şırdancılarda aldı. 

SOSYAL MESAFE KURALINA UYGUN KUYRUK

Kebap ve şırdan aşkı herkes tarafından bilinen Adanalılar, iş yerleri önünde sosyal mesafe kuralına uygun olarak sıraya girip, siparişlerini verdi. Bazı vatandaşlar kebap ve şırdan dolmalarını ayak üstü yerken, bazı vatandaşlar ise siparişlerini eve götürmeyi tercih etti. 

‘SAAT 00.00’DA AÇTIK’

Müşterilerin yoğun talebiyle karşılaştıklarını belirten kebap salonu işletmecisi İsmail Çalıkıran, işyerini saat 00.00 sıralarında açtıklarını söyledi. Yasağın bittiği dakikalarda siparişlerin gelmeye başladığını, gelmeye de devam ettiğini aktaran Çalıkıran, “Adana’nın kebap aşkı bitmez diye düşünüyoruz. Biz de bu görevi kendimize kutsal olarak yakıştırdık. Adanalılara hizmet etmeye devam ediyoruz” diye konuştu. 

Adanalı olduğu ancak İstanbul’dan geldiğini anlatan müzisyen Sefa Toprak, kebabı çok sevdiğini, herkesin de tatması gerektiğini ifade etti. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu iki gün evde kebap yediklerini kaydeden Toprak, kısıtlamanın sona ermesiyle kebapçıya geldiğini dile getirdi. 

İki gündür dışarıya çıkamadığı için et, Adana kebap, dürüm yemeyi özlediğini belirten Muhammet Mahmut Sarıgüney ise kısıtlamanın kalmasıyla soluğu kebapçıda aldığını anlattı. 

‘YASAK BİTER, YEMEK İÇİN SOKAKLARA ÇIKARIZ’

İki gündür şırdan yemediğini, kısıtlama bitince de koşa koşa şırdancıya geldiğini aktaran kentin sosyal medya fenomenlerinden Gökhan Kaya, şunları söyledi:

“Biz Adanalılar, yemeyi seviyoruz. Yasak biter, yemek için sokaklara çıkarız. Ne yaptık; şırdan yemeye geldik gördüğünüz gibi. Her ne kadar ‘hayat eve sığar’ desek de açız, mecburiyetten dolayı dışarıya çıktık. Ama yine de evlerinizde kalın. Tüm mekanlar paket servisi yapmakta, gel al servisleri devam etmekte. Hayat eve sığar diyoruz, evlerde kalın, sağlıklı kalın.” 

‘ADANALI ŞIRDANSIZ YAPAMIYOR’

Kısıtlama süresince iki gün işyerini kapalı tuttuğunu anlatan şırdancı Kadir Çıray, “Adanalı şırdansız yapamıyor. Biz de dükkanımızı yoğun istek üzerine açtık, bayağı talep oldu. Şu an maşallah yetiştiremiyoruz” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir