Sendikalar 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için Taksim Cumhuriyet Anıtına Çelenk..

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla sendikalar Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bazı sendikalar sabah saatlerinde Taksim Meydanı’ndaydı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Hak-İş Konfederasyonu, HakSen, Sağlık Hizmetleri Sendikası, Sivil Memurlar Sendikası ve Türk-İş sırasıyla meydana gelerek Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. Anıta çelenk bırakılmasının ardından sendika üyeleri Kazancı Yokuşu’na karanfiller bıraktı. Sağlık Hizmetleri Sendikası üyeleri Taksim Meydanı’nda İstiklal Marşı okudu. Meydanda bekleyen polis ekipleri sendika üyeleri ve basın mensuplarını sosyal mesafe konusunda uyardı.

“KISITLI BİR ŞEKİLDE 1 MAYIS’I KUTLAMIŞ OLUYORUZ”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Ülkemizde yaşanan Kovid-19 salgını nedeniyle böyle bir tedbir alındı. Emekçilerin sesini duyurmak için geldik. 1977’de Taksim’de kaybettiğimiz 34 emekçinin anısını yaşatmak için buraya geldik. Biz Birleşik-Kamu İş Konfederasyonu olarak kamuda görev yapan kamu emekçileriyiz. Biz eğitim ve sağlık çalışanıyız” dedi. 

Hak-İş sendikası adına yapılan açıklamada, “Ülkemizin içerisinde bulunmuş olduğu sağlık koşulları nedeniyle bugün tüm Türkiye genelinde kısıtlı bir şekilde 1 Mayıs’ı kutlamış oluyoruz. Buradan kamuoyuna, emekçilerimize sağlıklı ve huzurlu bir çalışma hayatı olmasını temenni ediyoruz” denildi.

“1 MAYIS’I SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ATFEDİYORUZ”

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Bugün 1 Mayıs. Bundan 43 yıl evvel bulunduğumuz alanda 34 kardeşimizi katlettiler. Aradan 43 yıl geçti, failleri hala ortada yok. 77’yi kim yaptıysa 12 Eylül’ü onlar yaptı, 12 Eylül’ü kim yaptıysa 15 Temmuz’u onlar yaptı. Bu sene salgın bir hastalıkla karşı karşıyayız. Maalesef 1 Mayıs’ı kısıtlı insanla kutlamaya çalışıyoruz. Bu 1 Mayıs’ı sağlık çalışanlarına atfediyoruz. Bu hastalığın sona ermesinden sonra içinde bulunduğumuz sorunları, problemleri halletmeyle ilgili ülkeyi yönetenlerden bir an evvel çalışma bekliyoruz” şeklinde konuştu.

ÇELENGİN TAKSİM’E GÖTÜRÜLMESİ SIRASINDA ARBEDE

Beşiktaş’tan Taksim’e yürümek isteyen DİSK üyelerine polis ekipleri ‘izinsiz’ olduğu gerekçesiyle müdahale etmiş, bazı sendika üyeleri gözaltına alınmıştı. DİSK tarafından Taksim Cumhuriyet Anıtı’na bırakılmak istenen çelenk milletvekilleri alındı. CHP’li milletvekilleri Turan Aydoğan, Ali Şeker, Sera Kadıgil, HDP’li Milletvekilleri Musa Piroğlu, Oya Ersoy, Ahmet Şık, Serpil Kemalbay, Züleyha Gülüm ve Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Erkan Baş, çelengi Taksim’e getirdi. Milletvekillerinin Taksim Meydanı’na girişine izin verilmezken, polis ekipleri ve vekiller arasında arbede yaşandı. Bu sırada polisler ve milletvekilleri arasında sosyal mesafe tartışması da çıktı. Bir süre sonra vekillerin meydana girişine izin verildi. Grup çelengi Taksim Cumhuriyet Anıtı’na bıraktı. Semih ÇALIŞKAN- Güven USTA – Zeki GÜNAL – Uğur CAN – İSTANBUL, (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir