BU BAYRAM ÇİFTE BAYRAM

Bu sene ifa ettiğimiz ramazan ayı ve de bayramı ne yazık ki salgın hasebiyle öncekilere nazaran içimizde buruklukla geçirdik.

Ne kalabalık iftar sofraları, ne camilerimizde kıldığımız teravih namazları, ardından ise civardaki dostlarla birlikte kılacağımız bayram namazı ve de samimi bayramlaşma seremonisi yaşandı.

Salgın tehdidi hala hat safhalarda mevki tutmakta. O yüzden önümüzdeki Kurban Bayramını da nasıl geçireceğimiz ehemmi bir mesele.

Belki bu bayram da akrabalarımızla, sevdiklerimizle, eşimizle, dostumuzla o harikulade bayram manzaralarını soluyamayacağız. Çoğumuz uzak ve ayrı geçireceğiz.

Ama gelecekte geçireceğimiz nice mübarek bayramları sevdiklerimizle yan yana geçirebilmek için temkinli olup tedbiri asla elden bırakmamalıyız.

Halkımızdan maske, mesafe ve temizlik gibi koruyucu faktörlere riayet etmesini ivedilikle rica ediyorum.

Unutmamalıyız ki önümüzde nice güzel bayramlar olacak. İlerideki bayramları garanti altına almak için sabırlı olmak zorundayız. Sorumlu devlet yetkililerimizin telkin ettiği meselelere itina ile uymamız gerekmekte.

Cenabı Hakk’ın inayetiyle bu bayram bizler için bir kefaret ve kurtuluş bileti olacak inşallah.

AYET VE HADİS IŞIĞINDA…

Keseceğimiz kurbanlar mübarek, yapacağımız hayırlar ise bol olsun inşallah.

Nitekim Yüce yaratıcı kutsal kelamında:  “Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes.” (Kevser 108/2)

Görüldüğü gibi kurban kesmek Allah Teala’ya kulluğun bir nişanesidir.

Ayrıca Peygamber efendimiz (sav) ‘in bir hadisinde: Âişe (r.a.)’dan rivayet edildiğine göre, Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Ademoğlu kurban kesme gününde Allah katında kan akıtmaktan daha sevimli bir amel işlememiştir. O kurban, kıyamet günü boynuzları, kılları ve tırnaklarıyla gelecektir. Kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında hemen kabul olunur. Bu sebeple kestiğiniz kurbanlardan dolayı sıkıntı değil gönlünüz hoş olsun.” (İbn Mâce, Edahî: 3)

Gücü yetenin kurban kesmesi farz kılınmıştır. Bunu ne yazık ki günümüzde bazı nasipsizler katliam olarak nitelendirmekte. Bu tamamen kirli bir propagandadan ibaret.

İslam selamet dinidir. Her yaratılanın selametle dünya serüvenini bitirmesi bu olguya bağlıdır ve gerçekleşecektir. O yüzden böyle sapkın düşüncelerin bizleri lüzumsuz meşgul etmesine mani olmak zorundayız. Allah’a karşı vazifemizi yerine getirmek zorundayız.

Ayrıca bu mübarek işe çamur atmak isteyen şahıslar ya da sözde hayvan hakları savunucuları(!) Avrupa’daki hayvan güreşleri ve yarışlarına en ufak bir tepki bile göstermemekte. Yapılan av partilerini görmezden gelmekte. Duvarlara asılan mevta hayvanların kafalarını, yere serilen postları, sözde zenginlik nişanesi olan deri çantaları modern dünyanın rutini saymakta.

Uzun lafın kısası böyle sapkınlıklara itibar ve riayet etmememiz gerekmekte.

***

Gül medeniyetinin birliğinin, dirliğinin, kebirliğinin, istikbalinin parlaklığının teminatı olan Kurban Bayramının her daim gönül akidesine uygun bir bayram havası içerisinde geçmesi dileğiyle.

Alem-i İslamın Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, gelecek bayramlar için bir kefaret sayılıp kurtuluş bileti olmasını temenni ederek; “BU BAYRAM ÇİFTE BAYRAM OLSUN” diyorum.

YUSUF SEZER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir