Bakan Varank: asgari hasarla atlatacağız

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Denizli’de iş insanlarıyla yaptığı istişare toplantısında, “Türkiye, yılın son iki çeyreğinde güçlü bir büyüme performansı gösterip, 2020’yi asgari hasarla atlatacak” dedi. İş insanlarına çağrı yapan Bakan Varank, “Finansal piyasalardaki oynaklıklar, iş yapma biçiminizi etkilememeli, şevkinizi asla kırmamalı. Bilakis, dış piyasalara daha fazla yönelmeli, yeni pazarlar keşfetmenin yollarını bulmalısınız” diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu sabah bir dizi ziyaret ve toplantıya katılmak için Denizli’ye geldi. Çardak Havalimanı’nda kent protokolü tarafından karşılanan Bakan Varank, ilk olarak filtre üretimi yapılan bir fabrikayı ziyaret etti. Fabrikada inceleme yapan ve üretim hakkında bilgi alan Bakan Varank, işçilerle sohbet etti. Bakan Varank daha sonra Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen İş İnsanlarıyla İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Konuşma yapan Bakan Varank, 2020 yılına koronavirüs pandemisinin damga vurduğunu, tek bir virüsün hem insan hem de ekonominin dinamiklerini bir anda nasıl yerle bir ettiğini gördüklerini belirtti. Yaşanan küresel salgının dünyadaki bütün dengeleri derinden sarstığını ifade eden Bakan Varank, “Türkiye böylesine zorlu bir dönemi, çok profesyonelce, büyük bir dikkatle yönetiyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin getirdiği çeviklik ve hızlı koordine olma kabiliyeti sayesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, ilk günden itibaren, dinamik ve proaktif bir salgın yönetimi politikası izliyoruz. Üretim cephesinde hem emekçilerimizin hem de işverenlerimizin haklarını gözeten adımlar attık. Sokağa çıkma kısıtlaması varken dahi, bakanlığımıza başvuran fabrikaların çalışmasına müsaade ettik. Güvenli üretim yapan ve güvenli hizmet sunan firmaları belgelendirmeye başladık. Sosyal destek, kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödeneği, normalleşme desteği gibi programlarla, milyonlarca vatandaşımıza yaklaşık 40 milyar lira nakdi destek verdik” dedi.

Kamu bankalarının bu dönemde kredi musluklarını açtığına vurgu yapan Bakan Varank, “Teknoparklarda ve Ar-Ge merkezlerinde uzaktan çalışmayı kolaylaştırdık. Tabii bu politikalar meyvelerini veriyor. Dış talepteki canlanmayla birlikte, hazirandan itibaren piyasa kendine gelmeye başladı. Organize sanayi bölgelerimizdeki elektrik tüketimi, her ay düzenli bir biçimde artıyor. Eylül ve ekim performansı, pandemi öncesi dönemin dahi üzerinde. İmalat sanayinde hem üretim hem de ihracat oldukça güçlü seyrediyor. Ülkemizin her tarafında yeni yatırım talepleri de yükselmeye devam ediyor. Reel sektörün ilk 8 aydaki yatırım talebi, geçen senenin yüzde 30 üzerinde” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir