İZOLASYON VE KARANTİNA SÜRESİ DÜŞTÜ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca.koronovirüs pozitif vakalarının izolasyon sürelerinin 7 güne düşürüldüğünü duyurdu.Karantina sürelerinin mevcut koşullar dikkate alındığında yeniden düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir.Pozitif vakalrın karantina süresi 7 gün olarak belrlenmiştir.7’inci günden sonra hafif ya da sempton göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer ifadesini kullandı.

Tam da salgının başından bu yana en yüksek vaka sayısına ulaşıldığı gün Bilim Kurulundan süpriz bir karar çıktı.. 66 bine ulaşan vaka sayısına karşı yeni tedbirler beklenirken karantina kuralları esnetildi.

Pozitif vakada izolasyon 14 gün yerine 7 güne indi.Aşısız olanlar 7 gün karantinaya girilecek denildi.7 gün sonunda sempton göstermiyorsa ya da 5. gün PCR ‘ı negatif çıkarsa karantina bitecek kararı alındı.5.Gün PCR’ı pozitif çıkan 10 gün izolasyona alınacak ,7. gün PCR’sı negatife dönerse izolasyon bitecek ifadesi kullanıldı.Temaslının aşı dozları tam ise karantina yok denildi.Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz denildi.

Bakan Koca’nın Twitter hesabından yaptığı açıklamada:Vakalar artıyor.Yapılması mecburi olmayan ziyaretlerden ve görüşmelerden,kalabalık ortamlardan kaçınalım.Daha sakin ve tedbirli davranalım.Bizim hareketliliğimiz azaldıkça virüsün daha hızlı yayılan varyantının da hızı kesilecek.Omicron varyantının hızını keselim açıklamasında bulundu.

Haber Günay BİŞKİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.