Güney Kore’den Türkiye’ye 10 milyon dolarlık konut desteği

Türkiye, geçtiğimiz ay Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve 11 ilde yıkıma neden olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin yaralarını sarmaya çalışıyor.

Bir yandan çalışmalar sürerken diğer yandan çeşitli ülkelerden yardımlar gelmeye devam ediyor.

Bu yardımların en çoğunu yapan ülkelerin başında da Güney Kore geliyor.

En fazla desteğin sağlanması talimatını verdi

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, daha önce yaptığı açıklamayla Türkiye’ye mümkün olan en fazla deprem desteğinin sağlanması için mevcut tüm kaynakları seferber etme talimatı vermişti.

Güney Kore ile Türkiye’nin her zorluğa birlikte göğüs geren gerçek dostlar olduğunu bize bir kez daha hatırlattı

Yeol’dan, depremzedelere bir destek açıklaması daha geldi. Depremlerin ardından arama ve kurtarma çalışmalarına yardım etmek amacıyla Türkiye’ye gönderilen Kore Afet Yardım Ekibi üyelerine hitap eden Yoon, “Türkiye’de sahada sergilediğiniz dayanışma ruhu, Güney Kore ile Türkiye’nin her zorluğa birlikte göğüs geren gerçek dostlar olduğunu bize bir kez daha hatırlattı.” ifadelerini kullandı.

Depremzedelere konut için finasman ve konteyner desteği

“Güney Kore hükümeti ve özel sektörün Türkiye’nin depremzedeler için hayata geçireceği geçici konut projesine 10 milyon doların üzerinde finansman sağlayacağını” kaydeden Yoon, ayrıca Kore Armatörler Birliği’nin geçici konut olarak kullanılmak üzere 250 nakliye konteynerini Türkiye’ye göndermeye karar verdiği bilgisini paylaştı.

Kan bağıyla edinilen bir müttefik ve kardeş bir ulus

Yoon, söz konusu konteynerlerin en geç Nisan ayında Türkiye’ye gönderilmesi için hükümetin sürece destek vereceğini de sözlerine ekledi.

Türkiye’deki deprem felaketinin ardından kurmaylarına “Kan bağıyla edinilen bir müttefik ve kardeş bir ulus” olan Türkiye’ye azami destek talimatı veren Yoon, acil durum yardımının yanı sıra yeniden yapılanma desteği de sağlanması için harekete geçme çağrısında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir